İçeriğe geç

Moloz Nedir

İnşaatlar, tadilatlar, kentsel dönüşüm ve bina yapımlarından ortaya çıkan atıklar bütününe moloz denir.  Türkiye Dil Kurumu ise “genellikle yapılardan atılan, taş kırıntıları, toprak ve kireç vb.den oluşan döküntü” olarak tanımlamıştır. 

Moloz Türleri Nelerdir

Moloz kendi içinde beşe ayrılır. Bunlar alçıpan molozu, inşaat molozu, beton molozu, karışık moloz ve tuğla molozudur. Moloz türlerini daha anlaşılır olması için beş başlık altında inceleyeceğiz. Okuyacağınız moloz yığınlarından herhangi biri var ise bize moloz hattı ile ulaşırsanız moloz atımı işlemini gerçekleştiririz.

Alçıpan Molozu

Alçı levha olarak bilinen alçıpan asma tavan ve duvar yapımında kullanılmaktadır. Duvar ve tavan tadilatları yapıldığı zaman alçıpanları kırarlar ve yenilerini takarlar. Kırım sonucu ortaya çıkan moloz türüne alçıpan molozu denir. Alçı levhalarından kurtulmak istiyorsanız alçıpan moloz atımı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Alçıpan molozu

İnşaat Molozu

Binalar yıkılırken veya binalar yapılırken ortaya çıkan moloz yıkıntılarına inşaat molozu denir. Genellikle tuğla ve betonlardan oluşan moloz yığını olarak adlandırabiliriz. Kurtulmak istediğiniz inşaat molozları varsa inşaat molozu atımı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İnşaat molozu

Beton Molozu

İnşaat molozunun içinde bulunan betonun diğer materyallerden ayrı bir şekilde bulunan moloz yığınına beton molozu denir. Kolonların yıkılması veya tabanın kırılması sonucu ortaya çıkan moloz yığınlarından oluşur. En ağır moloz türüdür atılması çok zahmetlidir. Kurtulmak istediğiniz beton molozları var ise beton molozu atımı hizmetimiz sayesinden işinizin görülmesini sağlayabilirsiniz.  

Beton molozu

Tuğla Molozu

Bu moloz türü de beton molozunda olduğu gibi ayrı bir şekilde atılan moloz türlerinden biridir. Tuğlalar tarafından örülmüş duvarların yıkımı sonucu ortaya çıkan moloz yıkıntılarının bütününe tuğla molozu denir. Bu moloz yıkıntısı orta ağırlıkta olup beton kadar zahmet vermemektedir. Hafif de olmayıp beton kadar ağır olmasa da zahmetli bir iştir. Tuğla molozlarınızın atılması gerekiyorsa tuğla molozu atımı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Tuğla molozu

Karışık Moloz

Bu tür moloz yıkıntıları içlerinde neredeyse her türlü şeyi bulundururlar. Çöp, karton, inşaat molozu, alçıpan molozu, tuğla molozu, hurda, demir ve beton molozu gibi bir çok moloz yıkıntısının karışık bir şekilde bulunduğu moloz yığınına, karışık moloz denir. Karışık moloz karınız varsa ve atılmasını istiyorsanız, karışık moloz atımı hizmetimizden yararlanabilirsiniz. 

4 Yorum

  1. Ahmet Ahmet

    Yazınızda bulunan bilgiler doğrultusunda moloz nedir adlı sorunun cevabını okuduğumda rahatlıkla buldum. Onun dışında moloz türleri ile ilgili verdiğiniz bilgiler yararlı ve bu işi yapacak insanlar için iyi bir bilgi deposu, molozdan nasıl kurtulurum diye soran birisi sizi rahatlıkla arayıp sorabilir. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda firmanız ile çalışıp moloz atımı işlemlerini sizlerle yapmaya karar verdik.

    • Yorumunuz için teşekkür ederiz Ahmet bey, moloz atımı işlerinizi gönül rahatlığı ile bizimle halledebilirsiniz. İyi günler…

  2. Mehmet Mehmet

    Tek kelime ile harika bir makale moloz nedir kelimesi açık ve net bir şekilde anlatılmış bir yazıda ancak bu kadar iyi anlatılabilir. Aynı zamanda moloz türleri ile ilgili aldığım bilgiler doğrultusunda yapıcağım çalışmalarda bana yardımcı olacağından son derece eminim. Dolayısıyla makalenin tamamını okuduğunuz da molozdan nasıl kurtulabileceğinizin farkına varıyorsunuz. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Mümkünse moloz atım çalışmalarımızı sizlerle yürütmek istiyorum.

    • Bu güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz moloz atımı işlerinizi bizimle yürütmek için istediğiniz zaman moloz hattı ile bizlere ulaşabilirsiniz. İyi günler Mehmet bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara